Sponge – Sünger Boyunluk Ne İçin ve Hangi Durumlarda Kullanılır?

Servikal omurga ameliyatına ihtiyacınız varsa veya boynunuzda travma veya yaralanma yaşadıysanız, Boyunluk takmanız gerekebilir. Boyun diş telleri, tüm omurga diş tellerinin (doktorunuzun ortez veya ortez diyebileceği) en yaygınları arasındadır. Birçok çeşit Boyunluk vardır ve en yaygın olanları aşağıda özetlenmiştir.

Boyunluk olarak da adlandırılan Boyunluklar çeşitli amaçlara hizmet eder. Servikal omurga ameliyatından sonra boynunuzu stabilize edebilirler veya boynunuzda travma veya yaralanma yaşadıysanız cerrahi olmayan rahatlama sağlayabilirler.

Bu makale en sık reçete edilen Boyunlukları kapsayacaktır:

  • Yumuşak ve Sert Boyunluk
  • Philadelphia Boyunluk
  • Sterno-oksipital-mandibular İmmobilizasyon Boyunluk (SOMI)
  • Hale

Sünger ve Sert Boyunluklar

Yumuşak Boyunluklar esnektir ve poliüretan köpük kauçuktan yapılmıştır. Bu Boyunluklar boyuna kolayca sarılır ve Velcro ile sabitlenir. Yumuşak Boyunluklar genellikle daha sert bir Boyunluk takıldıktan sonra giyilir, bu nedenle iyileşmenin çoğu, yumuşak bir Boyunluk giymeye başladığınızda tamamlanmış olacaktır. Yumuşak bir Boyunluknın temel amacı, aşamalı olarak bir atel takmamaya geçiş yapmanıza yardımcı olmaktır.

Sert Boyunluklar yumuşak Boyunluklara benzer ancak sert polietilen malzemeden yapılmıştır. Bu Boyunluklar, servikal spondiloz ve akut boyun ağrısı dahil olmak üzere çeşitli spinal durumlar için destek ve ağrı kesici sağlayabilir.

Philadelphia Boyunluk

Bir Philadelphia boyunluk, yanlara Velcro ile tutturulmuş 2 parçadan oluşan sert bir köpük Boyunlukdır. Philadelphia boyunluğunun üst kısmı alt çeneyi destekler ve ortez üst torasik omurgayı kaplamak için aşağı doğru uzanır. Bu Boyunluk, yumuşak veya sert bir Boyunluğa göre daha fazla alanı kaplar, bu nedenle hareket alanınıza daha fazla kısıtlama getirir.

Hareketi sınırlamada çok etkili olduğu için, Philadelphia Boyunluk genellikle sağlıklı bir iyileşmeyi desteklemek için servikal omurga ameliyatından sonra reçete edilir. Ayrıca, küçük servikal omurga kırıklarını stabilize etmek ve boyundaki kas gerginliği ile ilişkili ağrıyı azaltmak için yaygın olarak kullanılır.

Sterno-oksipital-mandibular İmmobilizasyon Boyunluk (SOMI) 

Bir sterno-oksipital-mandibular immobilizasyon boyunluk (SOMI), boynunuzu omurganızla düz bir hizada konumlandıran sert bir servikal korsedir. Bu korse, başınızın ve boynunuzun hareket etmesini engelleyerek boynunuzu destekler. Bu hareketsizlik seviyesi, boynunuzdaki hasarlı yapıların daha hızlı iyileşmesini sağlayacaktır.

Bu kümenin adı, yapısının bir göstergesidir. Sterno, göğsünüzde bulunan sternumdan gelir. Bu sert destek, omuz üzerinden geçen çubuklarla birlikte bir ön göğüs plakasına sahiptir. Braket, ön göğüs plakasının karşıt taraflarına bağlanan çubuklardaki kayışlarla sabitlenir. 

Sırtınızdan geçen barlar yok. SOMI bağ da (çıkarılabilir çene parçasına sahip çene gelen çene için alt çene kemiği olan), ve daha fazla destek için isteğe bağlı başlık parçasını (oksipital kafanın arka oksipital kemiğe değinmektedir).

SOMI korsesi, şiddetli boyun yaralanması veya romatoid artrit gibi kronik bir durumun neden olduğu servikal ağrı için bir tedavi olarak kullanılabilir. Ayrıca servikal omurga ameliyatından sonra bir iyileşme yardımcısı olarak da reçete edilebilir.

Halo Boyunluk

Bir halo boyunluk, tüm Boyunluklar arasında en sert olanıdır. Baş ve boynun hareket etmesini engeller ve büyük bir servikal omurga prosedüründen sonra omurgayı hareketsiz hale getirmek veya servikal ve/veya torasik bölgelerdeki kırıkları stabilize etmek gerekebilir.

Halo desteği, bir spinal traksiyon şeklidir. Çekiş, esasen omurganızı iki farklı yöne çeker. Bu gerginlik, skolyoz da dahil olmak üzere bazı spinal durumlarla ilişkili anormal eğriliği azaltmaya yardımcı olur.

Halo destek, metal pimler kullanılarak başınıza sabitlenen metal bir halkaya sahiptir. Halka daha sonra ağır bir yeleğe bağlı 4 çubuğa bağlanır (halo yeleklerin ağırlıkları değişir). İyileşene kadar her zaman halo ateli takacaksınız.

Özel Hususlar

Boyun destekleri en çok doktorunuzun önerdiği şekilde kullandığınızda etkilidir. Ayrıca, omurga desteklerini tasarlayan ve özel olarak takan bir uzman olan bir ortez uzmanıyla da çalışacaksınız. Braketinizin nasıl takılacağı ve bakımıyla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza veya ortez uzmanınıza sormaktan çekinmeyin. Tedavinizden en iyi şekilde nasıl yararlanacağınızı anlamanızı sağlamak için oradadır.