1000 TL ve Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Bedava!
Menü
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Muayene Eldiveni Nedir?
27.05.2024

Muayene Eldiveni Nedir?

Tıbbi muayene eldiveni, adından da anlaşılacağı üzere sağlık sektöründe en çok kullanılan medikal ürünlerin başında gelir. Doktorlar ve sağlık çalışanları arasında nitril eldiven adıyla da anılan muayene eldiveni, hijyen ve kullanım kolaylığı sağlar. Özellikle hastanelerde ve sağlık ocaklarında hijyeni sağlamak için sık sık tercih edilen muayene eldiveni kullanım alanları bir hayli geniştir. Genelde sağlık sektöründe kullanılsa da muayene eldivenlerini iş güvenliği sebebiyle kimya ve kozmetik sektörlerinde yaygın bir şekilde kullanıldığı bilinir. Bu yazımızda muayene eldiveni nedir, ne işe yarar ve özellikleri nelerdir gibi en çok merak ettiğiniz soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Muayene Eldiveni Ne İşe Yarar?

Muayene eldiveni işlevi, adından da anlaşılacağı gibi muayene süreçlerinde hijyen ve iş güvenliği sağlar. Hastanelerde ihtiyaç haline gelen araç ve gereçler arasında muayene eldiveni de yer alır. Nitril eldiven olarak da bilinen bu tıbbi ekipmanların sunduğu faydalar bir hayli fazladır. Nitril esaslı eldivenler yani muayene eldiveni, çeşitli amaçlara e kullanım alanlarına hitap eder. İş koluna göre ortaya çıkan ihtiyaçları en iyi şekilde karşılamak adına kullanılan muayene eldivenler, farklı malzemelerden imal edilebilir.

Nitril muayene eldiveni, sağlık sektöründen inşaat sektörüne, kimyasal çalışmalardan laboratuvar çalışanlarına kadar geniş kitlede kullanım alanına sahiptir. Alkol bazlı ürünlerle çalışanların iş güvenliği için kullanması gereken muayene eldiveni, doktorların da hijyen koşullarına dikkat etmek için zorunlu olarak kullandıkları medikal ekipmanlardandır. Ellerin ve dokuların zararlı maddelere maruz kalmasını engelleyen muayene eldiveni çok kullanışlıdır. Bu sayede hem mikroplara hem de yabancı maddeler gibi tehlikelere karşı üst düzey koruma sağlar.

Muayene Eldiveni Özellikleri Nelerdir?

Muayene eldiveni özellikleri çoğunlukla kauçuk malzemeden üretilmesiyle lateks olarak bilinir. Lateks dokusu hem kullanım kolaylığı sağlar hem de kullan – at medikal ürünlerden olduğu için ekonomiktir. Fakat muayene eldiveni farklı malzemelerden de üretilebilir. Çünkü kauçuk içeriğinde yer alan bazı etken maddeler, hastalarda veya doktorlarda alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. İşte bu tür durumlarda muayene eldiveni seçiminde nitril eldivenler tercih edilerek latekse alternatif olması sağlanabilir. Genel anlamda medikal ekipman piyasasında öne çıkan muayene eldiveni özellikleri şu şekilde sıralanır:

 • Raf ömrü uzundur.
 • Giyildiğinde elin şeklini kolaylıkla alır ve rahatsızlık vermez.
 • Sızdırmazlık özelliğine sahiptir.
 • Çok amaçlı kullanım imkanı sunar.
 • Gerilme dayanımı yüksek olduğu için hemen yırtılmaz.
 • Delinme direnci yüksektir ve kullanım kolaylığı sağlar.
 • Sürtünme direnci düşüktür.
 • Kimyasal direnci yüksek olduğu için iş güvenliğine yardımcıdır.

Görüldüğü üzere en kaliteli malzemeden üretilen muayene eldiveni veya nitril eldivenler bu özellikleri sayesinde farklı sektörlerde çalışanlar tarafından kullanılabilir. Günümüzde hastane, sağlık ocağı ve aile sağlığı merkezi gibi yerlerde muayene eldiveni en çok ihtiyaç duyulan tıbbi malzemelerdendir.

Muayene Eldiveni Çeşitleri

Muayene eldiveni türleri hem renk hem de kullanılan materyal bakımından farklılık gösterebilir. Farklı sektörlerde kullanılan muayene eldiveninin farklı türleri bulunur. İnşaatlarda, laboratuvarlarda ve nakliyecilikte kullanılan muayene eldiveni çeşitleri şunlardır:

 • Tam kaplı muayene eldiveni
 • Light nitril muayene eldiveni
 • Nitril muayene eldiveni
 • Köpük muayene eldiveni
 • Mavi noktalı muayene eldiveni

Muayene Eldiveni Fiyatları

Muayene eldiveni ücretleri, bu tıbbi ekipmanlar toplu halde satışa sunulduğu için her bütçeye uygun fiyat seçeneklerine sahiptir. Siyah veya mavi renkli nitril muayene eldiveni satın almak isteyenler kendi ihtiyaçlarına göre en ideal modeli seçebilir. Böylelikle muayene eldiveni sağlık sektörü başta olmak üzere pek çok alanda rahatlıkla kullanılabilir. Bu yazımızda muayene eldiveni nedir, işlevleri nelerdir gibi merak edilen soruları cevapladık.

Blog Son Eklenenler
Muayene Eldiveni Nedir?

Muayene Eldiveni Nedir?

Tıbbi muayene eldiveni , adından da anlaşılacağı üzere sağlık sektöründe en çok kullanılan medikal ürünlerin başında gelir. Doktorlar ve sağlık çalışanları arasında nitril eldiven adıyla da anılan muayene eldiveni, hijyen ve kullanım kolaylığı sağlar. Özellikle hastanelerde ve sağlık ocaklarında hijyeni sağlamak için sık sık tercih edilen muayene eldiveni kullanım alanları bir hayli geniştir. Genelde sağlık sektöründe kullanılsa da muayene eldivenlerini iş güvenliği sebebiyle kimya ve kozmetik sektörlerinde yaygın bir şekilde kullanıldığı bilinir. Bu yazımızda muayene eldiveni nedir , ne işe yarar ve özellikleri nelerdir gibi en çok merak ettiğiniz soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Devamını Oku
27.05.2024
İdrar Stribi Nedir?

İdrar Stribi Nedir?

İdrar stribi, hastane ve aile sağlığı merkezi gibi yerlerde en çok kullanılan medikal ekipmanlar arasında yer alır. Adından da anlaşılacağı üzere hastanın muayene olması sırasında vereceği idrar tahlilinde bu tür kullan at yapıdaki stribler kullanılır. Hasta olan kişiden alınan idrar örneği ilk önce görünütüsü ve rengi bakımından doktorlar tarafından test edilebilir. Ayrıca koku gibi dansite özellikler de strip üzerinde farklılık gösterebilir. Sağlık sektörünün olmazsa olmaz medikal ekipmanlarından biri olan idrar stribi günümüzde hastaların da merak ettiği bir ekipmandır. Kullan – at prensibine sahip idrar stribi sayesinde hastaların etkili biçimde muayene edilmesi sağlanabilir.

Devamını Oku
27.05.2024
Branül Nedir?

Branül Nedir?

Branül kullanımı özellikle sağlık sektöründe oldukça yaygındır. Hastaların sık sık karşılaştığı branül, ismen yabancı gelse de hastalar tarafından yakından bilinen bir medikal ekipmandır. Genel olarak kan alımlarında acı duyulduğu iddia edilse de branül kullanıldığında hastanın daha kolay ve acısız bir şekilde kan vermesine yardımcı olan bir araçtır. Sağlık sektöründe çalışanların yoğun şekilde kullandığı branül hakkında tüm merak edilenleri bu yazımızda bulabilirsiniz. Medikal ekipmanlar arasında yer alan branüller, sağlık sektöründe en çok ihtiyaç duyulan ekipmanlardandır.

Devamını Oku
27.05.2024
Abeslang Nedir?

Abeslang Nedir?

Abeslang çubuğu özellikle hastanelerde muayene olan hemen hemen herkesin mutlaka karşılaştığı bir tıbbi ekipmandır. Geçmişten günümüzde muayene sırasında en çok kullanılan medikal ekipmanlardan biri olan abeslang, isim olarak yabancı olunsa da herkesin bildiği bir araçtır. Hastaların muayene olurken sık sık karşılaştıkları abeslang sağlık sektöründe kullanılan bir çubuktur. Tek kullanımlık medikal ekipmanlar arasında yer alan abeslang her sağlık ocağında veya hastanede mutlaka bulunması gereken malzemelerdendir. İnternet üzerinden abeslang nedir , nasıl kullanılır gibi soruların yanıtlarını arayanlar bu yazımızda merak ettikleri detayları öğrenebilirler.

Devamını Oku
27.05.2024
Aile Hekimliği Performans ve Kalite Dokümanları Nelerdir?

Aile Hekimliği Performans ve Kalite Dokümanları Nelerdir?

Aile hekimliği performans ve kalite belgeleri, her sağlık ocağında bulunması gereken ekipmanlar arasında yer alır. Sağlık ocaklarında veya aile sağlığı merkezlerinde, halkın çeşitli konularda bilinçlenmesini sağlayan bu dokümanlar fotoğraflı veya resimli olabilir. Aynı zamanda sadece aile sağlığı merkezini kullanan hastaların değil sağlık ocağında çalışan personeli de yakından ilgilendiren talimatnameler ve belgeler bu dokümanlar içinde yer alabilir. Aile hekimliği performans ve kalite dokümanları, kullanım koşullarına göre farklı çeşitlere ayrılabilir.

Devamını Oku
27.05.2024
Aile Hekimliği Genel Malzemeleri Nelerdir?

Aile Hekimliği Genel Malzemeleri Nelerdir?

Aile hekimliğinde kullanılan malzemeler, genel olarak kullan at tipinde ve steril ekipmanlardan oluşur. Hastaların aile sağlığı merkezlerinde sağlık koşullarına uygun bir şekilde muayene edilip hastalıklarının tedavisinde bu malzemelere büyük ihtiyaç vardır. Tahlil tüpleri gibi ufak görünen ekipmanlar bile aile hekimliği genel malzemeleri arasında önemli bir yer edinir. Her aile hekimliğinde hastaların muayene ve tedavileri için bazı saklama koşullarına uygun ölçüde belirli malzeme ihtiyaçları vardır. Aile hekimliği malzemeleri ile hastaların muayene ihtiyaçları da sorunsuz bir şekilde tamamlanmış olur.

Devamını Oku
27.05.2024
Tıbbi Atık Toplama Ekipmanları Nelerdir?

Tıbbi Atık Toplama Ekipmanları Nelerdir?

Tıbbi atık toplama araçları, özellikle hastane ve özel kliniklerde en çok kullanılan medikal ekipmanlar arasında yer alır. Tıbbi alanda hasta muayene ve tedavilerinde kullanılan malzemelerin düzenli bir şekilde toplanıp imha edilmesi gerekir. Bu yüzden tıbbi atıkların hastalara, sağlık personeline ve çevreye zarar vermemesi adına tıbbi atık toplama ekipmanları kullanılır. Hemen hemen bütün hastane ve kliniklerde gördüğümüz bu ekipmanların sağlık personeli tarafından aslına uygun olarak kullanılması gerekir. Ancak bu sayede tıbbi materyaller sağlığa ve çevreye zarar vermeden toplanıp sorunsuz bir şekilde imha edilebilir.

Devamını Oku
27.05.2024
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.