Sabo terlik kullanımı özellikle tıp alanında oldukça yaygındır. Bunun yanı sıra icat edildiği günden bu yana fabrikadaki işçiler tarafından da sabo terlik kullanıldığı bilinir. Medikal sektörde doktor, hemşire ve diğer sağlık çalışanları sık sık sabo terlik tercih ederler. Geniş bir kullanım alanına sahip olan sabo terlikler son derece ortopedik ve rahat olmasıyla öne çıkar. Her ihtiyaca uygun ebatlarda sabo terlik üretimi yapıldığı için ayak sağlığını korumak isteyenler sabo terlik kullanımına büyük özen gösterir.

Sabo Terlik Nedir?

Sabo terlik modeli, günümüzden çok uzun zaman önce Sanayi Devrimi’ne dayanan bir geçmişe sahiptir. Sabo kelimesi, Sanayi Devrimi’ne karşı yapılan işçi protestoları döneminde ortaya çıkmıştır. Takunyaya benzeyen formdaki bu terlikler o dönemde işçiler tarafından sık sık kullanılırdı. Makineleşmeyi ve sanayi devrimini protesto eden işçiler eylemlerinde bu terlikleri kullanmasıyla bilinirdi. Bu yönüyle sabotaj kelimesine kaynaklık eden sabo terlik, dayanıklı olmasıyla öne çıkmaktadır. Fransızca’da sabot kelimesi tahta terlik anlamına geldiği için sabo terlik kökleri bu dile dayanır.

Sabo Terlik Nerelerde Kullanılır?

Sabo terlik kullanımı oldukça geniş bir alana yayılmıştır. İlk olarak dayanıklı ve kullanışlı olduğu için fabrika işçileri tarafından tercih edilen sabo terlikler, daha sonra farklı sektörlere genişledi. Özellikle fabrikalarda uzun saatler boyunca ayakta kalan işçilerin ayak sağlığını korumak adına en dayanıklı ve rahat terlik tasarımı sabo terlik olarak öne çıkar. Bunun dışında günümüzde sabo terlik kullanımı şu şekildedir:

 • Fabrikalarda işçiler sabo terlik kullanır.
 • Kamu kurumlarında hizmetliler sabo terlik kullanır.
 • Medikal sektörde, hastanelerde doktor ve hemşireler sabo terlik kullanır.
 • Yemekhanelerde aşçılar ve personel sabo terlik kullanır.

Görüldüğü üzere sabo terlik kullanımı bir hayli fazladır. Farklı sektörlerde görülen sabo terlik kullanımı için en ideal kullanım alanı medikal sektördür. Bu yüzden hastanelerde ve kliniklerde doktor ve hemşirelerin sık sık sabo terlik giydiği görülür.

Sabo Terlik Neden Tercih Edilir?

Sabo terlik tercih edilmesi sebebiyle oldukça popülerdir. Bu terliğin tercih edilmesinin başlıca sebepleri vardır. Bunlardan biri ayak sağlığını ve temizliğini temsil etmesidir. Bunun yanı sıra insanların çalışma koşullarında rahat bir şekilde hareket etmeleri ve ayaklarını yormamalarıdır. Sabo terlikler ortopedik ve kullanışlı olduğu için insanların çalışma ortamında ayaklarını sıkmaz ve zedelemez. Bu sayede sabo terlik pek çok farklı sektörde çalışanlar tarafından yaygın bir şekilde tercih edilir.

Sabo Terlik Avantajları Nelerdir?

Sabo terlik giymenin avantajları bir hayli fazladır. Tabanı tamamen ortopedik olan sabo terlikler sayesinde güvenli ve konforlu bir kullanım imkanı elde edilir. Kadın erkek demeden herkesin tercih ettiği sabo terlik avantajları şu şekilde özetlenebilir:

 • Güvenli duruş
 • Dinamik yapı
 • Ayak tarağını ve topuk boşluğunu desteklemesi
 • Parmak kavrayıcı bölümü bütün ayağı kavraması
 • Ayağı koruyucu yapıda olması
 • Ayaktaki teri emmesi
 • Hava geçişinin maksimum düzeyde olması
 • Ayak ağrısı yapmaması
 • Baş parmakta bulunan hareketi her adımda desteklemesi
 • Topuğun sığ bir çukur içinde rahat durması

Bu tür ortopedik özelliklere sahip olan sabo terlik sayesinde son derece avantajlıdır. Geniş bir kullanım alanına sahip sabo terlikler farklı renk ve modellerde üretilebilir.

Sabo Terlik Fiyatları

Sabo terlik fiyatı hakkında sabit bir rakamdan bahsetmek mümkün olmayabilir. Medikal alanda en çok kullanılan ekipmanlardan biri olan sabo terlikler uygun maliyetli olması sebebiyle de tercih edilir. Sabo terlikler ile gün içinde hem konforlu hem de sağlıklı bir kullanım avantajı elde edilebilir.