Emzirirken göğüs ucu çatlağı veya kanama ortaya çıkıyorsa, bu muhtemelen bebeğinizin memeyi düzgün tutmadığı anlamına gelir. Emzirirken meme uçları ve etrafındaki alan (areola) hassaslaşsa da emzirmenin zararı olmamalıdır.

Emzirmek, bebeğinizle bağ kurmanın güzel bir yoludur, ancak istediğiniz son şey, her emzirmeye alıştığınızda acı çekmektir. Emzirirken meme uçlarınız çatlamışsa doktorunuzdan yardım isteyin.

Emzirirken göğüs ucu çatlağı neden olur?

Bebeğiniz, emzirirken büyük bir ağız dolusu memeyi yakalayamıyorsa, meme ucunuz bebeğinizin ağzında ezilebilir. Bebeğinizin dili ile ağzının çatısı (sert damak) arasında sıkışabilir. Bu, meme uçlarınızı ağrıtacak ve çok geçmeden çatlamasına ve kanamasına neden olacaktır.

Bebeğinizin göğüs ucunu doğru şekilde tutmasını öğrenmesine yardımcı olmak bunu çözmelidir. Bir gelişme görmek için emzirme şeklinizde küçük bir değişiklik yapmanız yeterli olabilir.

Meme ucu kanaması veya anne sütünde kan

Bazen sütünü sağan anneler, emzirmenin ilk birkaç gününde göğüslerinde ve kıyafetlerinde kan görürler ve sütlerinin pembeleştiğini fark ederler. Meme uçlarınız ağrı vermiyorsa veya çatlak değilse, bu genellikle endişelenecek bir şey değildir.

Göğüslerinize artan kan akışından ve süt üreten dokunun büyümesinden kaynaklanır. Emzirmenin ilk haftasından sonra hala sütünüzde pembemsi bir renk fark ederseniz, doktorunuzla konuşun.

Göğüs ucu Çatlağı ve kanayan meme uçlarına başka ne sebep olabilir?

Çok kuru bir cilde veya egzamaya sahip olmak meme uçlarında çatlak, ağrı ve kanamaya neden olabilir. Meme uçlarınızda veya göğüslerinizde egzama benzeri bir durumunuz varsa, bunun nedeni şunlar olabilir:

  • Krem, losyon, sabun veya parfümdeki tahriş edici maddeler etki etmiş olabilir
  • Çamaşırlarınızda deterjan kalmış olabilir

Göğüs pompasını yanlış kullanmak, meme uçlarınıza zayıf bir tutunma ile aynı şekilde zarar verebilir. Sütü pompa ile sağıyorsanız dikkatli olun. Yardımcı olup olmadığını görmek için emiş gücünü ayarlamayı deneyin ve yavaşça alın.

Huninin yeterince büyük olduğundan emin olun, böylece meme ucunuz her iki tarafında da yakalanmaz. Bu, huni çok küçükse olabilir. Çoğu göğüs pompası tek bir huni ile gelir, bu nedenle ayrıca daha büyük bir huni satın almanız gerekebilir.

Size En uygun Manuel ve Elektrikli Süt / Göğüs Pompası Çeşitleri için BURAYA Bakabilirsiniz!!!

Emzirmeler arasında meme uçlarınız ağrıyor, yanıyor veya kaşınıyorsa veya kırmızı, pul pul döküntüler varsa, göğüslerinizde pamukçuk enfeksiyonu olabilir. Siz veya bebeğiniz yakın zamanda antibiyotik tedavisi gördüyseniz pamukçuk oluşabilir. Emzirme ve pamukçuk hakkında daha fazla bilgi edinmek için doktorunuzla iletişime geçebilirsiniz.

Göğüsleriniz tıkanır ve şişerse, meme uçlarını da etkileyerek normalden daha düz bir konuma çekerek bebeğinizin emmesini zorlaştırabilir. Bu da meme uçlarınızın çatlamasına ve kanamasına neden olabilir.

Çatlamış meme uçlarımı iyileştirmek için ne yapabilirim?

Bebeğinizin göğsünüze tutunma şeklini iyileştirmek, meme uçlarının çatlamasına ve ağrımasına yardımcı olacak ilk şeydir. Doktorunuz bebeğinizi beslemenizi izleyebilir ve bebeğinizi doğru şekilde emzirmenize yardımcı olabilir.

Bebeğin göğüs ucuna rahat tutunmasını nasıl sağlarsınız?

Meme uçlarınıza hafifçe dokunmak için birkaç damla anne sütü sağın. Anne sütü, iyileşmeye yardımcı olan ve enfeksiyonla savaşan maddeler içerir.

Ayrıca meme uçlarınıza Lansinoh Meme Ucu Kremi sürmeyi deneyebilirsiniz. Küçük bir miktar, kabuk oluşturmadan ağrınızı hafifletmeye ve iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Enfeksiyona karşı korunmak için meme uçlarınıza herhangi bir şey sürmeden önce daima ellerinizi yıkayın. Ağrıyı hemen hissetmeseniz bile kremi her beslenmeden sonra kullanın, çünkü bu ağrıyı önlemeye yardımcı olacaktır.

Emzirmeden önce meme uçlarınızdan merhemi yıkamanız gerekmeyecektir, ancak çok fazla kullanmak, bebeğinizin göğsünüz kaygan olduğu için doğru şekilde memeyi tutamayacağı anlamına gelebilir. Bu, meme ucunun bebeğinizin ağzında öne kaymasına ve sert damağına baskı yapmasına neden olarak ağrınızı daha da kötüleştirebilir.

Bazı anneler çatlamış meme uçlarını rahatlatmak için yüksek oranda saflaştırılmış susuz (HPA) lanolin dener, bu da meme ucu ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir. Yine de egzamaya yatkınsanız, lanolinin cildinizi tahriş ederek sizi daha fazla ağrıtması ihtimali vardır.

Göğüslerinizi ve meme uçlarınızı temiz tutmak için yıkamak veya sade suyla banyo yapmak yeterlidir. Sabunla yıkamanıza veya kokulu losyonlar kullanmanıza gerek yoktur ve bunlar meme uçlarınızı daha fazla tahriş edebilir.

Meme ucu ağrınız şiddetliyse, öncelikle doktorunuza danışarak ve reçete ettirerek paketin üzerindeki doza göre parasetamol veya ibuprofen almanızda bir sakınca yoktur.

Pamuklu bir sutyen giyin, böylece meme uçlarınızın etrafında hava dolaşabilir. Göğüs Koruyucusu ve Pedler kullanıyorsanız, plastik destekli pedler kullanmaktan kaçının ve her emzirmede yeni, temiz Lansinoh Göğüs Pedi ile değiştirin.

Çatlak veya yara, çabalarınıza rağmen iyileşme belirtisi göstermiyorsa, doktorunuzu, ebenizi veya sağlık ziyaretçinizi görün.

Meme uçları çatlamış bebeğimi yine de emzirebilir miyim?

Bebeğiniz çatlamış meme uçlarınız için çok fazla rahatsız olmayacak. Biraz kan onları sütünüzden uzaklaştırmaz ve dayanabildiğiniz sürece emzirmeye devam edebilirsiniz. Önemli olan bebeğinizin verimli bir şekilde beslenmesini sağlamaktır, böylece meme uçlarınızın iyileşme şansı olur.

Bazı anneler, meme uçları iyileşirken meme koruyucularını yararlı bulur.

Göğüs ucu koruyucuları kullanıyorsanız, koruyucular olmadan mümkün olan en kısa sürede beslemeye geri dönebilmeniz için ebenizden, sağlık ziyaretçinizden veya emzirme danışmanınızdan mandalınızı kontrol etmesini isteyin.

Meme ucu koruyucuları, bebeğinizi emzirmek yerine meme ucunu beslemeye teşvik ederek sorunu daha da kötüleştirebilir. Dolayısıyla bunlar yalnızca geçici bir çözümdür ve yalnızca son çare olmalıdır.

Bebeğinizin memeyi iyi kavraması size yardımcı olacağı kadar onlara da fayda sağlayacaktır. Bebeğiniz iyi memeyi tutmadığı için meme uçlarınız çatlamışsa, muhtemelen tam olarak beslenmiyorlardır. Bebeğiniz verimli bir şekilde emmeden beslemeler uzayabilir.

Beslemeyi imkansız buluyorsanız, sütünüzü nazikçe sağmayı ve bu sırada bebeğinize biberonla veya açık bardakla vermeyi deneyin. Sağılmış anne sütünü nasıl güvenli bir şekilde saklayacağınızı öğrenin.

Uzmanlar tarafından onaylanmış ve anneler tarafından en çok tercih edilen göğüs pompaları için BURAYI Ziyaret Edebilirsiniz.

Meme başı ağrılarının çoğu, tedavi olmaksızın bile yedi ila 10 gün içinde düzelmelidir. Altta yatan nedeni ele aldığınız sürece, siz ve bebeğiniz kısa sürede tekrar emzirmenin keyfini çıkarabileceksiniz.