Tıbbi alanda kullanılan sarf malzemeleri arasında en önemli olanlardan biri de gazlı bezdir. Çoğunlukla pansuman işlemlerinde kullanılan bu ürünler sağlık kuruluşlarının da temel ihtiyaçlarından biridir. Gazlı bez olarak tabir edilen ürün içerisinde aslında gaz bulunmuyor. Hatta özel olarak hazırlanan bazı sargı bezlerinin dışında gazlı bezlerde mikrop, bakteri, virüs öldürme özelliği de yoktur.

Sadece antiseptik emdirilmiş şekilde hazırlanan özel sargı bezlerinde bu özellik bulunuyor. Pamuklu bir kumaş olan gazlı bezin üretilme ve kullanılma amacı, vücudun herhangi bir bölgesine sürülen ilacın, merhemin, solüsyonun ya da benzeri bir malzemenin orada kalmasını sağlamaktır. Çoğunlukla bu malzemenin yara bölgesine sürülen ilaçların üzerine konulduğunu söyleyebiliriz.

Şayet steril bir durumda değilse gazlı bezin açık yara üzerine konulması da sakıncalıdır. Pansuman işlemlerinde sıklıkla kullanılan gazlı bezlerin öncelikle steril edildiği ve sonrasında pansuman işlemlerinde tercih edildiğini unutmamak gerekiyor. Bu ürünlerin steril edilmeden doğrudan yaraya temas etmesinin son derece sakıncalı olabileceğinin altını çizmek gerekir. Gazlı bezler ilk üretilmeye başlandığında hammadde olarak ipek kullanılıyordu. Günümüzde ise pamuk materyalden üretildiklerini söyleyebiliriz.

Gazı Bezden Yapılan Tıbbi Gereçler Neler?

Gazlı bezden yapılan tıbbi gereçleri iki farklı grupta değerlendirmek mümkündür. Bunlar;

  • Gaz tamponlar
  • Sargı bezleri

Gaz tamponlar özellikle yaraların pansumanında kullanılan malzemelerden biridir. Aynı zamanda cerrahi müdahalelerde kan ve sıvıların kurulanması amacıyla da gaz tampon malzemeler tercih ediliyor. Kanamaların geçici olarak durdurulması gerektiğinde de pratik bir şekilde kullanılabiliyor olması nedeniyle gaz tamponlar tercih ediliyor. Bununla birlikte gaz tamponlar jinekolojik alanda da tercih edilen tıbbi malzemelerden biridir.

Sargı bezleri de en az gaz tamponlar kadar geniş bir kullanım alanına sahiptir. Pansuman sonrasında vücudun bazı bölgelerinin sarılması gerektiğinde sargı bezleri tercih edilir. Aynı zamanda parmaklar gibi uzuvların belirli bir pozisyonda sabitlenmesi gerektiğinde de devreye bu ürünler giriyor. Sargı bezleri, gaz tamponlar ve tıbbi alana kullanılan diğer malzemeler için sitemiz üzerinden online olarak sipariş verebilirsiniz. Seçkin markaların ürün çeşitlerini sitemizde sizlerle buluşturuyoruz. Düşük fiyat politikamız ise yıl boyunca geçerlidir.