Gazlı Bez Kullanımı Nasıl Yapılır? Türleri Nelerdir? Gazlı bez, yaraları hem sarmak hem de korumak için kullanılan tıbbi bir malzemedir. Genellikle pamuktan veya diğer doğal liflerden yapılır ve asıl görevi sıvıları emmek ve onları cilt yüzeyinden veya yaralanma veya yara bölgesinden uzaklaştırmaktır.

Genellikle geniş bir kullanım yelpazesine uyum sağlamak için üretilir. Çoğu taşınabilir ilk yardım çantası hem gazlı bez hem de ped içerir ve çoğu, hastanede ve sağlık kliniğinde yaygın olarak kullanılır.

Gazlı Bez Kullanımı ve Üretim Temelleri

Gazlı bez genellikle aşağı yukarı "standart" bir tıbbi ürün olarak kabul edilir ve birçok farklı boyut, şekil ve kalınlıkta üretilir. Neredeyse her zaman yumuşak, ağ benzeri bir görünüme sahiptir. İlk bakışta her zaman çok sağlam görünmeyebilir, ancak bu, temel kullanışlılığının bir parçasıdır.

Nemle temas ettiğinde genişler, bu da insanların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir ve cerrahi alanlar gibi şeyleri temiz ve kandan arındırmaya yardımcı olabilir.

Bu tür gazlı bez, kullanım amacına bağlı olarak genellikle birkaç farklı biçimde üretilir. Rulo veya ped olarak gelebilir ve çeşitli kalınlık ve yoğunluklarda mevcuttur. Neredeyse her zaman, emme kapasiteleri için özel olarak seçilmiş pamuk ve doğal liflerden yapılır.

"Steril" olması için gazlı bez genellikle kapalı kaplarda veya tıbbi sağlayıcıların kontaminasyonu önlemek için açarken dikkat etmesi gereken paketlerde üretilmiştir. Bu ürüne en çok ihtiyaç duyan kişiler, yani açık yaraları veya kanayan kesi yerleri olan kişilerdir ki zaten bunlar enfeksiyon açısından yüksek risk altındadır.

Gazlı Bez Türleri Nelerdir?

Gazlı Bez Kullanımı: Dokuma gazlı bez

Dokuma gazlı bez gevşek bir açık örgüye sahiptir. Dokumanın gevşek yapısı, yaradan gelen sıvının lifler tarafından emilmesini sağlar. Açık dokuma, yara sıvısının gazlı bezden geçmesine ve gazlı bezler veya süngerler gibi daha emici diğer pansumanlar tarafından emilmesine yardımcı olur.

Dokuma gazlı bez kesilemez, pamuklu malzeme dokunduğu için çözülmeye başlayacaktır. Enkaz veya tiftik yarada kaybolabilir ve iyileşmeyi geciktirebilir.

Dokuma gazlı bez, ikincil pansuman olarak kullanılan genel bir gazlı bezdir. Doğrudan bir yaraya karşı kullanılmamalıdır, çünkü yarayı kurutabilir, bu da pansumanın çıkarılmasını ağrılı hale getirir ve yeni iyileşmiş dokulara zarar verir.

Dokuma olmayan gazlı bez

Dokunmamış gazlı bez, dokumaya benzeyen ancak dokuma olmayan liflerden yapılır, birlikte preslenir ve yoğunlaştırılır. Bu sıkı model, dokunmamış gazlı bezin yara sıvısını daha fazla emmesine yardımcı olur, bu da gerçekten genel emiciliği arttırdığı anlamına gelir.

Dokunmamış gazlı bez, geleneksel dokuma gazlı bezden daha az gevşek tiftik içerir, bu da yaranızda daha az gazlı bez parçası kalması anlamına gelir. Bu küçük tüy ve tiftik parçaları sorunlara neden olabilir çünkü yaranızdaki her türlü kalıntı iyileşmeyi geciktirebilir.

Dokunmamış lifler genellikle polyester veya suni ipek ile yapılır ve bazen her ikisinin karışımıdır. Bu gazlı bez, dokuma gazlı bezlerden daha dayanıklı ve daha rahat olma eğilimindedir. Dokunmamış gazlı bez birincil pansuman olarak kullanılabilir.

Tıbbi Gazlı Bezin Farklı Stilleri

Vazelin Pansumanları

Gazlı bez kullanımı için bu örtüler, Vazelin gibi farmasötik maddelerle kaplanır veya doyurulur ve yaralara yapışmayacakları için kullanılırlar. Ayrıca tıkayıcı bir örtüdürler, yani örtünün havanın yaraya ulaşmasını önlediği anlamına gelir. Bu, yarayı bakterilerden koruyacak ve ilacın yerinde kalmasına yardımcı olacaktır.

Gazlı Bez Ruloları

Diğer yara sargılarını yerinde tutmak için kullanılan gazlı bez ruloları vücuda sarılabilir ve tıbbi bantla sabitlenebilir. Ayrıca konforu artırmak, hassas yara bölgelerini korumak ve yaralı bir alanı doldurmak için kullanılırlar.

Çoğu gazlı bez rulosu çok emici değildir, bu nedenle genellikle ikincil bir sargıdır. Gazlı bez ruloları pamuk, elastik, naylon ve lateks karışımı olabilir.

Gazlı Bez Pedleri

Gazlı bez pedlere sünger gazlı bez de denir, terimler birbirinin yerine kullanılabilir. Gazlı bez pedler bir kare şeklinde katlanır, katmanlar daha sonra "kat" olarak adlandırılır. Katlanmış gazlı bez 8 kat veya 12 katman içerebilir.

Kat ne kadar yüksek olursa, gazlı bez karesi o kadar kalın olur. Gazlı bezler steril ve steril olmayan olarak mevcuttur, yara bakımında gazlı bez kullanımı için steril tercih edilir. Gazlı bez pedleri dokuma veya dokumasız olabilir ve çeşitli boyutlarda olabilir.

Steril ve Steril Olmayan Gazlı Bez

Yara bakımı ile ilgili olarak steril, ürünün ayrı ayrı paketlenmiş olduğu ve kir, bakteri veya diğer canlı mikroorganizmalardan arındırılmış olduğu anlamına gelir.

Açık yaraların tedavisinde kullanılabilecek tamamen temiz bir üründür. Açık yaralarda steril olmayan yara örtüleri veya tıbbi gazlı bez kullanılmamalıdır. Morlukları veya diğer kapalı yaraları tamponlamak için kullanılabilirler.

Bazı yara türleri özel bakıma ihtiyaç duyar ve belirli tipte gazlı bezlere de ihtiyaç duyabilirler. Yaralar enfekte olabilir, bu sadece iyileşmeyi geciktirmekle kalmaz, aynı zamanda ateş ve hastalığa da neden olabilir.

Aşağıdaki enfeksiyon belirtilerinden herhangi birini fark ederseniz, derhal tıbbi yardım ve tavsiye alın. Bazı yara türleri özel bakıma ihtiyaç duyar ve belirli tipte gazlı bezlere de ihtiyaç duyabilirler.

Yaralar enfekte olabilir, bu sadece iyileşmeyi geciktirmekle kalmaz, aynı zamanda ateş ve hastalığa da neden olabilir. Aşağıdaki enfeksiyon belirtilerinden herhangi birini fark ederseniz, derhal tıbbi yardım ve tavsiye alın.

Bu Enfeksiyon belirtilerini Fark Ederseniz Acilen Tıbbi Destek Alın

  • Yaranızın etrafında genişleyen kızarıklık
  • Artan şişme
  • Artan ağrı veya hassasiyet seviyeleri
  • Yaradan akan sarı, kirli beyaz veya yeşil akıntı
  • Yaradan yayılan koku, keskin ve hoş olmayan kokuda değişiklik
  • Ateş