Fetal Doppler Nedir? Hangi Durumlarda Kullanılır? Fetal doppler, fetal kalp atışını dinlemek için ses dalgalarını kullanan, elde taşınabilir bir ultrason aracıdır. Doktorlar ve ebeler, rutin doğum öncesi bakımın bir parçası olarak gebeliğin ilk üç aylık döneminin sonlarında başlayan bu tıbbi cihazları kullanırlar.

Daha yakın zamanlarda, fetal doppler evde kullanım için tezgahta (OTC) satıldı. Bununla birlikte, tıbbi ortamların dışında kullanılması önerilmez, çünkü uzun vadeli sağlık etkileri bilinmemektedir ve kullanımı fetüs hakkında yanlış sonuçlara yol açabilir.

Fetal Doppler Kullanımı

Fetal kalp, beş ila altı haftalık gebelikte atmaya başlar. Bu süre zarfında, bir transvajinal ultrason ile fetal kalp atışı tespit edilebilir. Ancak fetal doppler ile tespit edilebilmesi için kalp seslerinin biraz daha güçlenmesi gerekir.

Hamilelik sırasında Kullanımı

Fetal kalp tonları, genellikle hamilelikte yaklaşık 10-12 hafta civarında bir fetal doppler tarafından tespit edilebilir. Her hamilelik ve vücut farklıdır, bu nedenle tespit, bu pencereden biraz daha erken veya daha geç olabilir.

Doktorunuz fetal doppler kullanarak kalp seslerini 10 hafta gibi erken bir tarihte almaya çalışabilir, ancak henüz duyulmuyorsa endişelenmemelisiniz. 10-12 hafta civarında kalp tonlarının alınmaması bir soruna işaret etse de durum her zaman böyle değildir.

Fetal kalp tonlarının hamilelikte erken tespit edilememesinin bazı nedenleri şunlardır:

  • Son teslim tarihiniz yanlış hesaplandı ve düşündüğünüz kadar uzakta değilsiniz.
  • Eğik bir rahminiz var, bu da fetal kalp tonlarını algılamayı zorlaştırıyor.
  • Plasenta fetal kalp atışı sönük sesleri afl sesler.
  • Karnınızdaki yağ katmanları, daha sessiz, erken fetal kalp tonlarına karşı bir bariyer görevi görüyor.
  • Evde bir doppler kullanıyorsunuz.

Doktorunuz veya ebeniz fetüsün kalp tonlarını almakta zorlanıyorsa, özellikle 12 haftaya yakınsanız, kalp aktivitesini çok daha erken, genellikle beş veya altı hafta kadar erken bulabilen bir ultrason önerebilirler.

İkinci üç aylık dönemden itibaren sağlık uzmanınız, bebeğinizin kalp atışlarını kontrol etmek için her doğum öncesi ziyarette fetal doppler kullanmaya başlayacaktır. 

Doğum sırasında fetal doppler kullanımı

Doğum öncesi ziyaretler sırasında kontrol edilmeye ek olarak, bebeğinizin kalp atışı da doğum boyunca değerlendirilecektir. Elektronik fetal monitörle sürekli izlenmiyorsanız, doktorunuz, ebeniz veya hemşireniz bebeğinizin kalp atış hızını fetal doppler ile aralıklı olarak kontrol edebilir.

Doppler ile aralıklı izleme genellikle doğumun ilk aşamasında her 15-30 dakikada bir ve ikinci aşamada her 5-15 dakikada bir yapılır. Hamilelik komplikasyonları yaşayan kişiler daha sık izlenir.

Hamilelikte Ultrason Nasıl Kullanılır?

Fetal doppler, fetal ve plasental sesleri tespit etmek için ses dalgalarını kullanan bir ultrason türüdür. Adını Doppler efektini kullanarak çalışmasından alır. Yani, gözlemci sesin kaynağına doğru veya ondan uzaklaştıkça frekans dalgalarının “bu durumda ses dalgalarının” nasıl değiştiğini tespit eder. Ultrason taramasından farklı olarak, fetal doppler görüntü değil, yalnızca ses üretir.

Fetal doppler, bir kordonla birbirine bağlanan sonda ve ana ünite olmak üzere iki parçadan oluşur. Cihazı kullanmak için bir doktor, probun ucuna jel yerleştirecektir. Jelleşmiş prob daha sonra cenin sesleri algılayana kadar anne adayının çıplak karnında hareket ettirilir.

Sesler ana ünitedeki hoparlörden duyulabilir. Bazı doppler'ler ana ünitede kalp atışlarının sayısını görüntülerken, diğerleri uygulayıcının bunları manuel olarak saymasını gerektirir.

Fetal kalp tonları tipik olarak dakikada 110 ila 160 atış arasındadır. Kalp tonları genellikle aktivite veya kasılmalara yanıt olarak değişir, bu nedenle doğum sırasında fetal kalp tonlarını izlemek önemlidir.

Anormal bir kalp atış hızı, fetüsün yeterli oksijen almadığını veya başka sorunları olduğunu gösterebilir. Kalp tonları beklenen aralığın dışına çıktığında, doktor daha fazla test veya müdahale önerebilir.

Fetal Doppler Türleri

Bazı doppler'ler, kullanıcının probu suya batırabilmesi için su geçirmez olacak şekilde yapılmıştır. Bu doppler, bir kişi suda çalışırken özellikle yararlıdır.

Doppler, megahertz (MHz) olarak ölçülen çeşitli güçlerde gelir. MHz, saniyede bir milyon döngü olarak tanımlanır. Doktor muayenehanelerinde kullanılan ve OTC kullanımı için satılan fetal doppler genellikle 2 MHz veya 3 MHz'dir. Karşılaştırma için, transvajinal ultrason için kullanılan bir prob 5 MHz kadar yüksek olabilir.

Diğer cihazlar

Fetal doppler, doktorlar tarafından fetal kalp atışını dinlemek için kullanılan en yaygın araçtır çünkü bunlar en hassas ve en uygunudur. Ancak doppler, bebeğinizin kalp atışını duymak için kullanılabilecek tek cihaz değildir. İşte diğerleri:

  • Stetoskop
  • fetoskop
  • Pinard boynuz
  • fetal monitör

Fetal Doppler Güvenli mi?

Tıbbi bir ortamda eğitimli profesyoneller tarafından kullanıldığında, fetal doppler de dahil olmak üzere ultrason, hamilelik sırasında kullanım için güvenli kabul edilir.

Şu anda doppler kullanımının herhangi bir zararı olduğuna dair bir kanıt bulunmamakla birlikte, uzmanlar, tekrarlayan kullanımın etkileri bilinmediğinden OTC fetal doppler'in eğlence amaçlı kullanılmamasını tavsiye etmektedir.

Ultrason, dokularda ısıtabilir ve küçük kabarcıklar üretebilir. Tekrarlayan evde kullanım gibi maruziyet arttığında, fetüse ve ebeveyne zarar verme potansiyeli artar. Ayrıca, eğitimsiz bir kişi doppler kullandığında, cihazdan alınan okumalar yanlış yorumlanarak gereksiz alarma veya yanlış bir güvenlik duygusuna neden olabilir.

Fetal doppler, sağlık profesyonellerinin hamilelik ve doğum sırasında fetüsün kalp atışlarını dinlemesi için güvenilir bir araçtır.