Doğru Diz Koruyucu Dizlik Nasıl Seçilir? Ne Zaman Kullanılır? Bir yaralanmayı tedavi ederken veya yaralanmayı önlemek için dizliklerin önemli olduğuna şüphe yok, ancak doğru olanı seçmek göz korkutucu bir görev olabilir. Bir diz desteği kılavuzu kullanarak kişiselleştirilmiş ihtiyaçlarınız için en iyi diz koruyucu dizlik desteğini nasıl seçeceğiniz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak, süreci daha keyifli hale getirebilir.

Koruyucu / Diz Ağrısı için Dizlik Ne Zaman Takılır?

Genel olarak, diz ağrınız varsa veya diz yaralanması olasılığının yüksek olduğu yüksek temaslı sporlar sırasında yaralanmaları önlemek istiyorsanız diş telleri takılmalıdır.

Korse, hastanın hareket aralığını kademeli olarak yeniden kazanmasına izin veren yavaş, sınırlı hareket sağlayacaktır. Dizlik ağrı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabileceğinden artrit hastaları için de kullanışlıdır. Doktorunuz gerekli olup olmadığına karar vermenize yardımcı olabilir.

Koruma Seviyeleri

Bir diz koruyucu dizlik seçerken, 1 ile 3+ arasında değişen koruma seviyelerine bakın. Seviye 1 Brace, en az miktarda destek sunar, ancak dizlik gibi en esnek olanıdır. Tamamen aktif kalırken ağrı kesici ve hafif ila orta derecede destek için en iyisidir.

Seviye 2 Braketler Seviye 1'den daha fazla koruma sağlar, esnek değildirler, ancak yine de bir dizi harekete izin verirler. Sarma diş telleri ve diz kayışları buna iyi örneklerdir. Ligament dengesizlikleri ve tendinit ile ilişkili ağrının giderilmesi için hafif ila orta derecede diz desteği alacaksınız.

Menteşeli dizlik gibi bir Seviye 3 Destek, size en fazla desteği ancak sınırlı hareketi sunar. Bu tip ayraç da genellikle daha ağırdır. Kendinizi yeniden yaralamamak için diz hareketinin sınırlandırılması gerektiğinde, ameliyattan kurtulmak için en iyisidir.

Bir adım daha ileri gitmek için, Maksimum Koruma için her zaman 3+ Düzey seçeneği vardır. Bu seviye yardımcı olmak için en iyisidir

Dizlik Çeşitleri

Kollar, sarmalı ayraçlar, menteşeli ayraçlar ve kayışlar gibi seçim yapabileceğiniz çeşitli dizlik türleri vardır.

1- Diz ağrısı için dizlik: farklı boyutlarda gelir ve bunları dizinizin üzerinden geçirebilirsiniz. Şişliği ve ağrıyı kontrol etmeye yardımcı olan diz kompresyonu sağlarlar. Diz Kolları genellikle hafif diz ağrısı için iyi çalışır ve artriti en aza indirmeye yardımcı olur. Kollar rahattır ve giysilerin altına sığabilir.

2- sarma veya Dual-Wrap Braces: Hafif ila orta derecede diz ağrısı yaşayan sporcular için iyi çalışır ve kollardan daha fazla destek sağlar. Bu diş tellerinin takılması ve çıkarılması kolaydır ve eğitim sırasında kullanılabilir.

3- Menteşeli Dizlik, daha yüksek düzeyde koruma ve desteğe ihtiyaç duyan hastalar ve sporcular için ameliyat sonrası sıklıkla kullanılır. Bu tür bir destek, daha fazla yaralanmanın iyileşmesine ve önlenmesine yardımcı olmak için büküldüğünde dizinizi uygun hizada tutar.

Doktorunuz ameliyattan sonra menteşeli bir dizlik önerebilir, ancak iyileşme sürecinde belirli bir noktaya geldiğinizde başka bir tür dizlik önerebilir. Menteşeli braketler sert veya yumuşak olup, yumuşak olanlar sert braketlerden daha az destek sağlar.

4- A Diz Kayışı Runner'ın dizi veya jumper'ın dizinden (Patellar Tendonitis), Osgood-Schlatter Hastalığı veya Patella Takibinden dolayı Diz Ağrısı çekiyorsanız harika bir çözümdür. Giysilerin altına sığabilir ve takılması ve çıkarılması kolaydır. Bu tür bir kayış takmak, patella yaralanmalarını önlemeye yardımcı olur ve Patellar Tendon'unuza baskı uygulayarak diz ağrısını en aza indirir.

5- Kapalı ve Açık Patella Braketleri, açık patellalı (korsenin ortasında bir delik) ve kapalı patellalı (deliksiz) bazı diş tellerini gördüğünüzde kafa karıştırıcı olabilir. Açık patellalı braketler, uygun hareket ve takip ile diz basıncının hafifletilmesine ve ekstra diz kapağı desteğine izin verir.

Kapalı patella korseleri ise diz kapağında dizin geri kalanıyla aynı basınçta kompresyon ve ek destek sağlar. İhtiyaçlarınız için hangisinin daha iyi bir seçenek olduğundan emin değilseniz doktorunuza sorun.

Brace Ne Kadar Sıkı Olmalı?

Dizlik kullanırken dizinizde kompresyon, gerginlik hissi yaşamak isteyeceksiniz. Rahat hissetmeli ve kişiselleştirilmiş ihtiyaçlarınıza göre gerekli düzeyde destek sağlamalıdır.

Bununla birlikte, korse rahatsız edici derecede sıkıysa ve kan dolaşımınızı kaybediyorsanız, kayışları gevşetme veya daha büyük bir korse seçme zamanı gelmiştir.

Sert destekler daha fazla destek sağlar ve sert bir his verirken, sıkıştırma manşonları daha fazla harekete izin verir ancak daha az destek sağlar. Diz kapağının merkezinin altındaki dizinizin çevresine (etrafındaki mesafeye) göre hangi esnek diz kılıfını seçeceğinizi belirlemek için bir beden tablosu kullanın .

Hangi Dizliği Seçmelisiniz?

Sizin için doğru dizlik, gereken destek düzeyine ve/veya doktorunuzun önerdiği şeye bağlıdır. Bu karar, ameliyattan sonra iyileşip iyileşmediğinize, sahip olduğunuz yaralanma türüne ve dizinizin ne kadar hareket etmesi gerektiğine bağlıdır.