Aspiratör Cihazı Neden ve Nasıl Kullanılır? Nelere Dikkat Edilmeli? Ayrıca, bir aspiratörü olarak da bilinen bir Aspirasyon cihazı, temel olarak engelleri kaldırmak için kullanılan tıbbi bir cihaz türüdür (mukus, tükürük, kan veya sekresyon gibi) kişinin hava yolu. Bir kişi bilinç eksikliği veya devam eden bir tıbbi prosedür nedeniyle salgıları temizleyemediğinde, aspirasyon cihazları temiz bir hava yolu sağlayarak nefes almalarına yardımcı olur.

Uygulamada, bakım uzmanları, hastanın hava yolu kısmen veya tamamen tıkandığında tedavi planının ayrılmaz bir parçası olarak aspirasyon cihazlarını kullanır. Bazı yaygın kullanımlar şunları içerir:

 • Hasta yapamayacak durumda olduğunda solunum salgılarının çıkarılması
 • Nöbet sırasında veya bilincini kaybederken kusan bir hastaya yardım etmek
 • Hava yolundan kanın temizlenmesi
 • Hastanın nefes borusundan ve/veya akciğerlerinden yabancı bir maddenin çıkarılması (pulmoner aspirasyon)

Aspiratörler, yaşamı tehdit eden çeşitli durumları tedavi etmek için diğer tıbbi teknolojilerle birlikte kullanılabildiğinden hem hastane öncesi hem de hastane içi ortamlarda temel dayanak noktası haline gelmiştir. Her yerde bulunmaları göz önüne alındığında, kullanımları ve işlevleri hakkında soru sormak yaygındır.

Aspiratör Cihazı Ortak Kullanım Alanları

Aspirasyon cihazları genellikle, bir hasta; farenks, trakea veya diğer ağız boşluklarında sıvı veya yarı katı tıkanıklıklar yaşadığında kullanılır. Ancak ideal aspirasyon cihazı hastanın durumuna göre değişiklik gösterebilir. Hastaların veya profesyonellerin portatif bir aspiratör kullanabileceği birkaç senaryo aşağıda verilmiştir.

Devam Eden Hasta Bakımı

Hastalar çeşitli nedenlerle kendi sekresyonlarını temizleyemiyorlarsa evlerinde portatif aspirasyon cihazlarına ihtiyaç duyabilirler. Bu, palyatif bakım alan ve kendi salgılarını temizlemeyi zor veya imkansız bulan hastaları, kronik hastalıkları olan bireyleri (KOAH, ALS, kistik fibroz, bronşektazi vb.) veya trakeostomi geçirmiş hastaları içerir.

Hastane öncesi

Taşınabilir aspiratörler, acil müdahale ekiplerinin ABC (hava yolu, solunum ve dolaşım) oluşturmasına yardımcı olmada çok önemli bir rol oynadıkları için hastane öncesi bir ortamda çok yaygındır. Uygulamada, hastane öncesi hizmet sağlayıcılar, çeşitli hastaları tedavi etmek için genellikle portatif aspirasyon cihazları kullanır. Bu, hava yollarında kan olan travma mağdurlarını, hava yollarında kusmuk olan aşırı doz mağdurlarını ve solunum acil durumu yaşayan diğer mağdurları içerir.

Hastanede

Çoğu hastanede sabit, duvara monte aspirasyon cihazlarıyla donatılmış odalar bulunur. Bakım ekipleri genellikle trakeostomiler, sinüsle ilgili rahatsızlıklar ve tonsillektomiler gibi standart prosedürlerin bir parçası olarak sabit aspiratörleri kullanır.

Bununla birlikte, hastanelerde belirli kullanım durumları için genellikle birkaç taşınabilir cihaz bulunur. Örneğin, bir hastanın aspiratöre ihtiyacı varsa ancak hasta odasında duvara monte aspiratör yoksa, bakım ekibi hastayı başka bir odaya taşımak yerine portatif bir aspiratör bulur ve alır. Ek olarak, hastanelerin kapasitesinin dolu olduğu bir odanın dışında hastaları tedavi etmek için kullanılırlar.

Portatif Aspiratör Cihazları Nasıl Çalışır?

Portatif aspirasyon cihazları, tek kullanımlık kateter adı verilen özel bir plastik bağlantı tüpünden kanalize edilen negatif basınç üretir. Negatif basınç, herhangi bir kan, mukus veya benzeri salgıları boğazdan çeken bir vakum etkisi yaratır. Salgılar daha sonra otomatik olarak bir toplama kavanozuna dağıtılır.

Negatif basınç oluşturmak ve salgıları gidermek için portatif aspirasyon cihazları birkaç temel teknolojiye güvenir. İşte bir Aspiratör cihazındaki en yaygın bileşenlerin kısa bir listesi.

 • Tek kullanımlık veya yeniden şarj edilebilir piller — Aspiratör cihazları, güvenilir bir güç kaynağı bulunmadığında Aspiratör yetenekleri sağlayabilmeleri için güçlü pillerle donatılmıştır.
 • Aspiratör/vakum pompası — Vakum pompası genellikle aspiratörün içinde bulunur. Negatif basınca neden olan budur ve çalışan bir Aspiratör cihazı için gereklidir.
 • Bağlantı hortumu — Bu, vakum pompasını toplama kabına bağlar. Toplama bidonunun içindekilere asla dokunmamalıdır.
 • Steril hasta hortumu — Hasta hortumu aspirasyon ucuna takılır ve hastanın salgılarını toplama kabına taşır. Steril hasta hortumu, her aspirasyon seansından sonra uygun şekilde atılmalıdır.
 • Tek kullanımlık kutu — Tek kullanımlık kutu, hastanın salgılarını tutar ve hastadan çok fazla sıvının emilmesi durumunda genellikle taşma koruması sağlar. Aspirasyon makinesinin tüm parçalarının steril kalmasını sağlamak için bu kutu tek kullanımlık olmalıdır.
 • Güç kablosu — Taşınabilir aspiratör cihazları, bir elektrik prizine yakın olduğunuzda makineyi şarj etmek için kullanılabilecek bir güç kablosuyla birlikte gelir.
 • Filtreler — İdeal olarak, tek kullanımlık bir kutu, aspiratörün iç bileşenleri içinde kontaminasyonu önlemek için bakteri/viral filtrelerin kullanımını desteklemelidir. Makineye zarar verebilecek toz ve tehlikeli gazlara karşı koruma sağlamak için belirli filtreler de kullanılabilir.

Tüm bileşenler hesaplanıp uygulandıktan sonra makineyi etkinleştirin. Kullanıcılar sürekli veya aralıklı bir aspirasyon modu seçebilir ve tüm salgıların temizlendiğinden emin olmak için aspirasyon seviyesini ayarlayabilir.

Portatif Aspirasyon Makinesi Nasıl Kurulur?

Bir aspiratör kullanmadan önce, cihaz için uygun eğitimi aldığınızdan ve aspiratörünüzle ilgili resmi ürün kılavuzunu okuduğunuzdan emin olun. Farklı aspiratör çeşitleri farklı özelliklere sahip olduğundan, yalnızca resmi bir ürün kılavuzu en kesin yönlendirmeyi sağlayacaktır.

Vakum makinesini kullanıma hazırlarken, birkaç kritik öğeye sahip olduğunuzdan emin olun. Bu bileşenler mevcut değilse, Aspiratör cihazı istendiği gibi çalışmayabilir.

 • Bir güç kaynağı (bazı makineler için, harici güç varsa 12 V DC otomotiv kablosu da yeterli olacaktır)
 • Tek kullanımlık toplama kabı
 • Aspiratörden kavanoza bağlantı hortumu
 • Hasta hortumu (aspiratör devresi olarak da bilinir)
 • Bir aspirasyon kateteri veya cerrahi aspirasyon aksesuarı (uygun aksesuar işleme göre değişir)
 • Sıvı biyolojik tehlikeleri güvenli bir şekilde bertaraf etmek için dökülme kontrolü katılaştırıcıları
 • Prosedür için gerekli olan ve cihaz üreticisi tarafından onaylanan ek aksesuarlar

Aspiratör işlemine başlamak için gerekli tüm parçalara sahip olduğunuzda, makineyi kullanıma hazırlayın. Bir aspirasyon makinesi kurmanın genel süreci, güç kablosu gibi dış bileşenlerin herhangi bir kusur ve hasar açısından incelenmesiyle başlar. Tüm parçalar düzgün çalışıyorsa, aspiratörü bir güç kaynağına bağlayın.

Ardından, toplama kabını ve hortumu aspirasyon makinesine takın. Tamamen kapanana kadar kapağın tüm çevresine sıkıca bastırarak kapağı toplama kabına sabitleyerek başlayın. Ardından, dökme ağzı kapağını kapağın dökme ağzına sıkıca takın.

Aspiratör cihazı Nasıl Temizlenir?

Bir Aspiratör cihazının birçok parçası vardır, bu nedenle sık temizlik mutlak bir zorunluluktur. İdeal olarak, tıp uzmanları, tehlikeli atıklara karşı korunmak için kişisel koruyucu ekipman giyerken her kullanımdan sonra bir aspiratörü temizlemelidir.

Ardından aspiratör ve bileşenlerinin tehlikeli kirletici maddeler içermediğinden emin olmak için yeniden kullanılabilir parçaları düzenli aralıklarla temizlemelidir.

İyi haber şu ki, birçok aspiratör parçası tek kullanımlık. Nelerin yeniden kullanılabileceğini ve kullanımdan sonra nelerin atılması gerektiğini belirlemek için ürün kılavuzunuza bakın.