1000 TL ve Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Bedava!
Menü
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Elektrokardiyogram / EKG Cihazı Nedir?
27.05.2024

Elektrokardiyogram / EKG Cihazı Nedir?

Elektrokardiyogram veya EKG cihazı kullanımı, günümüzde özellikle kardiyoloji alanında en çok tercih edilen yöntemlerdendir. Kalp sağlığını ve mevcut durumunu incelemek, bununla birlikte kalpteki şüpheli durumları tespit edebilmek için EKG cihazı kullanılır. Vücuda bağlanan elektrotlar yardımıyla çekilen EKG testi, doktorlara hastanın kalp sağlığı hakkında çeşitli bilgiler sağlar. En çok kullanılan medikal ekipmanlardan biri olan EKG cihazı hakkında detaylı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Elektrokardiyogram – EKG Nedir?

Elektrokardiyogram – EKG, kalp damar hastalıklarının tespit edilebilmesi için çok önemli veriler sağlar. Kalbin kasılma hareketi sırasında ortaya çıkan elektriksel aktivitenin grafik olarak kayıt edilmesini sağlayan tıbbi cihaza EKG cihazı adı verilir. Kalp atımı ve kalbin kasılması ile gevşemesi sırasında zayıf bir elektriksel aktivite meydana gelir. Bu aktivite kalp ritmi, frekansı ve yayılımı hakkında çeşitli veriler içerdiği için hekimler tarafından incelenir.

Kalbin elektriksel aktivitesinin ölçülmesi ve incelenmesi için EKG cihazı yaygın bir şekilde kullanılır. Elektrot adı verilen bağlantılar ile kalp üzerindeki testler hızlı ve pratik bir şekilde yapılabilir. Hastanın göğüs, kol ve bacak bölgesine yapıştırılan bu elektrotlar, kalp tarafından meydana gelen elektriksel aktivitenin ölçülmesini sağlar. Günümüzde özellikle kardiyoloji bölümünde uzman hekimlerin ve sağlık personelinin en çok kullandığı tıbbi ekipmanlar EKG cihazlarından oluşur.

EKG Cihazı Hangi Durumlarda Kullanılır?

EKG cihazının kullanımı, tıbbi hekime özellikle kalp sağlığı hakkında çeşitli veriler ve bilgiler sağlar. Günümüzde kardiyoloji kliniklerinde en çok kullanılan tıbbi ekipmanların başında gelen EKG cihazı, özellikle kalp krizi şüphesi olan durumlarda kullanılır. Kalp krizi ve kalple ilgili problemleri önceden inceleyebilmek isteyen doktorlar EKG cihazını kullanabilirler. Bunun yanı sıra en sık biçimde EKG cihazı kullanılan durumlar şunlardır:

 • Hastada aritmi yani kalpte ritim ve iletim bozukluğu şüphesi olduğunda
 • Hastanın kalp kapakçıklarında olası problemler görüldüğünde
 • Koroner arter olarak isimlendirilen kalp damarlarında daralma ya da tıkanma şüphesi olduğunda
 • İskemi denilen kalbin yeteri kadar kan pompalamaması durumunda
 • Kalpte hasar şüphesi olduğunda
 • Hipertrofi denilen kalp kasının gözlenmesi gerektiğinde
 • Kan iyonlarında görülen dengesizliklerin saptanmasında

Görüldüğü üzere insan sağlığı için çok önemli olan durumlarda EKG cihazı kullanımı çok yaygındır. Kalp sağlığını göz ardı etmemek için düzenli olarak sağlık kontrollerinden geçilmesi ve EKG cihazı ile efor testlerinin yapılması tavsiye edilir.

EKG Cihazı Ne Zaman Kullanılır?

EKG cihazı kullanım zamanı, uzman hekimin hastayı muayene etmesiyle başlar. Hekim hastanın kalp ile ilgili yaşadığı şikayetlerin sebebini öğrenmek için EKG testi çekilmesini isteyebilir. Genellikle şu zamanda EKG cihazı kullanımı istenir:

 • Hastanın kalp ile ilgili şikayetlerini incelemek
 • Ritim ve iletim bozuklukları
 • Kalbin kanlanması
 • Kalp kasının büyümesi
 • Kalp krizi sonrası hasar tespiti

EKG Cihazı Nasıl Kullanılır?

EKG cihazı kullanım yöntemi tamamen ağrısız ve pratiktir. EKG cihazı kolay taşınabilir olduğu için de her yere götürülebilir. Ağrısız ve acısız bir yöntem olduğu için hem doktor hem de hasta için kolaylık sağlar. EKG testi çekilmesi için hastanın özel bir hazırlık yapmasına gerek yoktur. İşlem öncesinde şunlara dikkat edilmesi gerekir:

 • Hastanın boyun, bilek ve üst bölgesinde yer alan takıların çıkarılması gerekir.
 • Hastanın belden yukarısındaki kıyafetleri çıkarması veya sıyırması gerekir.
 • Muayene masasına sırt üstü yatırılan hastanın cilt yüzeyi özel bir solüsyonla temizlenir.
 • Elektrotlar hastanın göğüs, bacak ve kol bölgesine yapıştırılır.

EKG cihazı kullanımı 2-3 dakikalık bir çekim sürecinden oluşur. Hata bu süreçte konuşmamalı ve hareket etmemelidir.

Blog Son Eklenenler
Muayene Eldiveni Nedir?

Muayene Eldiveni Nedir?

Tıbbi muayene eldiveni , adından da anlaşılacağı üzere sağlık sektöründe en çok kullanılan medikal ürünlerin başında gelir. Doktorlar ve sağlık çalışanları arasında nitril eldiven adıyla da anılan muayene eldiveni, hijyen ve kullanım kolaylığı sağlar. Özellikle hastanelerde ve sağlık ocaklarında hijyeni sağlamak için sık sık tercih edilen muayene eldiveni kullanım alanları bir hayli geniştir. Genelde sağlık sektöründe kullanılsa da muayene eldivenlerini iş güvenliği sebebiyle kimya ve kozmetik sektörlerinde yaygın bir şekilde kullanıldığı bilinir. Bu yazımızda muayene eldiveni nedir , ne işe yarar ve özellikleri nelerdir gibi en çok merak ettiğiniz soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Devamını Oku
27.05.2024
İdrar Stribi Nedir?

İdrar Stribi Nedir?

İdrar stribi, hastane ve aile sağlığı merkezi gibi yerlerde en çok kullanılan medikal ekipmanlar arasında yer alır. Adından da anlaşılacağı üzere hastanın muayene olması sırasında vereceği idrar tahlilinde bu tür kullan at yapıdaki stribler kullanılır. Hasta olan kişiden alınan idrar örneği ilk önce görünütüsü ve rengi bakımından doktorlar tarafından test edilebilir. Ayrıca koku gibi dansite özellikler de strip üzerinde farklılık gösterebilir. Sağlık sektörünün olmazsa olmaz medikal ekipmanlarından biri olan idrar stribi günümüzde hastaların da merak ettiği bir ekipmandır. Kullan – at prensibine sahip idrar stribi sayesinde hastaların etkili biçimde muayene edilmesi sağlanabilir.

Devamını Oku
27.05.2024
Branül Nedir?

Branül Nedir?

Branül kullanımı özellikle sağlık sektöründe oldukça yaygındır. Hastaların sık sık karşılaştığı branül, ismen yabancı gelse de hastalar tarafından yakından bilinen bir medikal ekipmandır. Genel olarak kan alımlarında acı duyulduğu iddia edilse de branül kullanıldığında hastanın daha kolay ve acısız bir şekilde kan vermesine yardımcı olan bir araçtır. Sağlık sektöründe çalışanların yoğun şekilde kullandığı branül hakkında tüm merak edilenleri bu yazımızda bulabilirsiniz. Medikal ekipmanlar arasında yer alan branüller, sağlık sektöründe en çok ihtiyaç duyulan ekipmanlardandır.

Devamını Oku
27.05.2024
Abeslang Nedir?

Abeslang Nedir?

Abeslang çubuğu özellikle hastanelerde muayene olan hemen hemen herkesin mutlaka karşılaştığı bir tıbbi ekipmandır. Geçmişten günümüzde muayene sırasında en çok kullanılan medikal ekipmanlardan biri olan abeslang, isim olarak yabancı olunsa da herkesin bildiği bir araçtır. Hastaların muayene olurken sık sık karşılaştıkları abeslang sağlık sektöründe kullanılan bir çubuktur. Tek kullanımlık medikal ekipmanlar arasında yer alan abeslang her sağlık ocağında veya hastanede mutlaka bulunması gereken malzemelerdendir. İnternet üzerinden abeslang nedir , nasıl kullanılır gibi soruların yanıtlarını arayanlar bu yazımızda merak ettikleri detayları öğrenebilirler.

Devamını Oku
27.05.2024
Aile Hekimliği Performans ve Kalite Dokümanları Nelerdir?

Aile Hekimliği Performans ve Kalite Dokümanları Nelerdir?

Aile hekimliği performans ve kalite belgeleri, her sağlık ocağında bulunması gereken ekipmanlar arasında yer alır. Sağlık ocaklarında veya aile sağlığı merkezlerinde, halkın çeşitli konularda bilinçlenmesini sağlayan bu dokümanlar fotoğraflı veya resimli olabilir. Aynı zamanda sadece aile sağlığı merkezini kullanan hastaların değil sağlık ocağında çalışan personeli de yakından ilgilendiren talimatnameler ve belgeler bu dokümanlar içinde yer alabilir. Aile hekimliği performans ve kalite dokümanları, kullanım koşullarına göre farklı çeşitlere ayrılabilir.

Devamını Oku
27.05.2024
Aile Hekimliği Genel Malzemeleri Nelerdir?

Aile Hekimliği Genel Malzemeleri Nelerdir?

Aile hekimliğinde kullanılan malzemeler, genel olarak kullan at tipinde ve steril ekipmanlardan oluşur. Hastaların aile sağlığı merkezlerinde sağlık koşullarına uygun bir şekilde muayene edilip hastalıklarının tedavisinde bu malzemelere büyük ihtiyaç vardır. Tahlil tüpleri gibi ufak görünen ekipmanlar bile aile hekimliği genel malzemeleri arasında önemli bir yer edinir. Her aile hekimliğinde hastaların muayene ve tedavileri için bazı saklama koşullarına uygun ölçüde belirli malzeme ihtiyaçları vardır. Aile hekimliği malzemeleri ile hastaların muayene ihtiyaçları da sorunsuz bir şekilde tamamlanmış olur.

Devamını Oku
27.05.2024
Tıbbi Atık Toplama Ekipmanları Nelerdir?

Tıbbi Atık Toplama Ekipmanları Nelerdir?

Tıbbi atık toplama araçları, özellikle hastane ve özel kliniklerde en çok kullanılan medikal ekipmanlar arasında yer alır. Tıbbi alanda hasta muayene ve tedavilerinde kullanılan malzemelerin düzenli bir şekilde toplanıp imha edilmesi gerekir. Bu yüzden tıbbi atıkların hastalara, sağlık personeline ve çevreye zarar vermemesi adına tıbbi atık toplama ekipmanları kullanılır. Hemen hemen bütün hastane ve kliniklerde gördüğümüz bu ekipmanların sağlık personeli tarafından aslına uygun olarak kullanılması gerekir. Ancak bu sayede tıbbi materyaller sağlığa ve çevreye zarar vermeden toplanıp sorunsuz bir şekilde imha edilebilir.

Devamını Oku
27.05.2024
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.