Menü
Sepetiniz

Anne ve Bebek Sağlığı RSS Feed

Anne ve Bebek Sağlığı Belirleyicileri Nelerdir? Ne Kadarını Anlayabiliyoruz? Hamilelik, kadınlarda mevcut sağlık risklerini belirleme ve kadınlar ve çocukları için gelecekteki sağlık sorunlarını önleme fırsatı sağlayabilir. Bu sağlık riskleri şunları içerebilir:

 • Hipertansiyon ve kalp hastalığı
 • Şeker hastalığı
 • Depresyon
 • Yakın partner şiddeti
 • Genetik koşullar
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (STD'ler)
 • Tütün, alkol ve madde kullanımı
 • Yetersiz beslenme
 • Sağlıksız kilo

Anne ve bebek ölümleri ve gebelikle ilgili komplikasyon riski, kaliteli prekonsepsiyona (hamilelikten önce), prenatal (hamilelik sırasında) ve interkonsepsiyon (gebelikler arası) bakımına erişimi artırarak azaltılabilir. 

Ayrıca, sağlıklı doğum sonuçları ve bebeklerdeki gelişimsel gecikmelerin ve engellerin ve diğer sağlık koşullarının erken tespiti ve tedavisi, ölümü veya sakatlığı önleyebilir ve çocukların tam potansiyellerine ulaşmalarını sağlayabilir.

Anne ve Bebek Sağlığı Ne Kadar Anlaşılıyor?

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok faktör hamileliği ve doğumu etkileyebilir:

 • Prekonsepsiyon sağlık durumu
 • Yaş
 • Uygun gebelik öncesi, doğum öncesi ve gebelik öncesi sağlık hizmetlerine erişim
 • Yoksulluk

Bebek ve çocuk sağlığı, eğitim, aile geliri ve emzirme gibi sosyodemografik ve davranışsal faktörlerden benzer şekilde etkilenir, ancak aynı zamanda ebeveynlerin ve bakıcıların fiziksel ve zihinsel sağlığıyla da bağlantılıdır.

Anneler ve çocuklar için ölüm ve hastalık oranlarında ırksal ve etnik farklılıklar vardır. Bu farklılıklar muhtemelen birçok faktörün sonucudur.

Anne ve Bebek Sağlığı Belirleyicileri

İnsanların yaşadığı, öğrendiği, çalıştığı ve oynadığı yerlerdeki koşullar, çok çeşitli sağlık risklerini ve sonuçlarını etkiler. 

Sağlık hizmetlerine ve erken müdahale hizmetlerine erişim, eğitim, istihdam ve ekonomik fırsatlar, sosyal destek ve günlük ihtiyaçları karşılayacak kaynakların mevcudiyeti gibi çevresel ve sosyal faktörler, anne sağlığı davranışlarını ve sağlık durumunu etkiler. 

Anne sağlığını etkileyen belirleyiciler aynı zamanda gebelik sonuçlarını ve bebek ve çocuk sağlığını da etkiler. Bebek ölümlerinde ırksal ve etnik farklılıklar mevcuttur ve kısmen sağlığın sosyal belirleyicilerindeki eşitsizliklere atfedilebilir. 

Çocuk sağlığı durumu hem ırka hem de etnik kökene, ayrıca aile gelirine ve hane üyeleri arasında eğitim durumu ve sağlık sigortası kapsamı dahil olmak üzere ilgili faktörlere göre değişir. 

Çocuğun sağlık durumu ve esenliği, tıbbi bir alanda alınanlar gibi yüksek kaliteli sağlık hizmetlerine erişimden ve emzirmeyi teşvik eden doğum bakımı uygulamalarından da etkilenebilir.

Bebeklerin ve çocukların bilişsel ve fiziksel gelişimi, annelerinin hamilelik ve erken çocukluk dönemindeki sağlık, beslenme ve davranışlarından etkilenebilir. Hamilelikten önce ve hamilelik sırasında önerilen miktarda folik asit tüketimi, nöral tüp defekti riskini azaltabilir. 

Anne sütü, sağlıkları, büyümeleri, bağışıklıkları ve gelişmeleri için bir dizi fayda ile çoğu bebek için en eksiksiz beslenme şekli olarak kabul edilmektedir. Ayrıca, kötü muameleden ve diğer olumsuz çocukluk deneyimlerinden arınmış, güvenli ve besleyici ailelerde ve mahallelerde yetiştirilen çocukların yetişkin olarak daha iyi sonuçlara sahip olma olasılığı daha yüksektir.

Anne ve Bebek Sağlığı Açısından Ortaya Çıkan Sorunlar

Anne ve bebek sağlığındaki kalıcı eşitsizlikleri ele almaya yönelik son çabalar, sağlığın teşviki ve geliştirilmesi ve hastalıkların önlenmesi için bir “yaşam seyri” perspektifi kullanmıştır. 

İstenmeyen gebelik, doğum öncesi bakımın gecikmeli başlatılması, kötü anne sağlığı ve erken doğum gibi bir dizi halk sağlığı sorunuyla ilişkilidir. Buna karşılık, perinatal sağlık girişimleri, çeşitli kanıta dayalı müdahaleler ve Zika gibi ortaya çıkan halk sağlığı sorunlarına dikkat çekerek kadınların ve bebeklerin hamilelik öncesinde ve sırasında sağlığını iyileştirmeyi amaçlamıştır.

Yaşam seyri perspektifi, erkek ve kadın doğurganlığının zorlukları da dahil olmak üzere yaşam kalitesinin incelenmesini de destekler. Yaşları 15 ila 44 arasında değişen tahmini 6,9 milyon Avrupalı kadın, yaşamları boyunca kısırlık hizmetleri (danışmanlık ve teşhis dahil) almıştır. Kısırlık tanı ve tedavisinde ırksal ve etnik gruplar arasında farklılıklar mevcuttur ve çocuk doğurma uygulamaları değişmeye devam ettikçe artabilir. 

 

15 Kas Göğüs Ucu Çatlağı veya Kanamaları Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir? Ne Kadar Sürer?
0 4284
Göğüs ucu çatlağı veya kanaması, kadınların emzirme döneminde en çok şikayet ettikleri hususlar arasında yer alır. Anneler için bebeklerini emzirmek hiç şüphesiz keyifli bir an olsa da bazı sıkıntılı durumlara da davetiye çıkarabilir. Anne sütünün içeriği bebeğin gelişimi için çok önemli olduğundan emzirme döneminde mutlaka bu kriterlere dikkat edi..
Gösterilen: 1 ile 1 arası, toplam: 1 (1 Sayfa)
Size daha iyi hizmet verebilmek için sitemizde çerezlere yer veriyoruz. Sitemizi kullandığınız sürece Çerez Politikamızı kabul etmektesiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız.