Enjektör, enjeksiyon işleminin gerçekleştirilmesini sağlayan tıbbi alettir. Herhangi bir boşluğa ya da dokuya sıvı doldurmak için kullanılan bu malzeme silindir şeklinde bir gövdeye sahiptir. Bu silindir şeklindeki gövdenin içerisine girebilen yapıda bir piston da bulunur. Bu piston basınç yöntemi ile şırınga yani enjektör içinde bulunan malzemenin uç kısmından itilmesini sağlar.

Enjektörlerin uçları ise farklı malzemeler kullanılarak üretilebiliyor. Bu malzemeler arasında en sık kullanılanlar ise çelik, nikel ya da plastik oluyor. Pistonların şeklinin ise enjektörün modeline göre değişkenlik gösterebildiğini söyleyebiliriz. Günümüzde tıbbi alanda en çok kullanılan enjektör tipi kristal cam kullanılarak yapılan ürünler oluyor. Şırıngaların gövde bölümünün üzerinde ise dereceler bulunuyor.

Enjektörler Hangi Özelliklere Sahip Olmalı?

Elbette bu ürünlerin sorunsuz bir şekilde kullanılabilmesi için bazı özelliklere sahip olması gerekiyor. Enjektör çeşitlerinde aranan özellikleri ise kısa bir liste halinde aktarabiliriz:

  • Tek kullanımlık olmayan enjektörler sterilize edilebilmelidir
  • Enjektörler hiçbir yerinden hava ve su geçirmemelidir
  • Gövde kısmının üzerinde mutlaka dereceler bulunmalıdır
  • Şırınga düz bir zemine konduğunda yuvarlanarak düşecek bir tasarımda olmamalıdır

Günümüzde steril edilebilir yapıda olan enjektörlerin artık pek kullanılmadığını söyleyebiliriz. Bunun yerine hijyen açısından tek kullanımlık olan şırınga çeşitleri daha çok tercih ediliyor. Böylelikle sağlık çalışanlarının sterilizasyon için ekstra bir zaman ayırmasına gerek kalmıyor. Bu ürünler kullanıldıktan sonra mutlaka tıbbi atık kutusuna atılmalıdır.

Enjektörlerin uç kalınlıkları ve aynı zamanda uç uzunlukları birbirinden farklı olabilir. Enjeksiyon işleminin en doğru şekilde yapılması için uç açısından da bu ürünler geniş bir seçenek yelpazesi sunabiliyor. Aynı zamanda üretim yapan markalar farklı uç kalınları sunan ürünler arasından istenen enjektör ucunun kolaylıkla bulunabilmesi için bir renk kodlaması da yapabiliyor. Enjektör uçlarının renklerine göre ayırt edilmesi çok daha kolay oluyor.

Bu ürünleri temin etmenin en kolay yolu ise internet üzerinden online olarak sipariş vermektir. Online siparişle çok daha fazla sayıda enjektör çeşidi arasından seçim yapmak mümkün olabiliyor. Aynı zamanda daha düşük fiyatla alışveriş imkanı da doğuyor. Bu ürünleri sitemizde inceleyerek hemen sipariş verebilirsiniz.