Elektrokardiyogram cihazı yani kısaca EKG cihazı tıbbi alanda en çok kullanılan cihazlardan biridir. Olası kap problemlerinin tespit edilmesinde kullanılan bu cihazlar grafiksel sonuçlar elde edilmesini sağlıyor. Bu grafiksel sonuçlar ise elektrotlar aracılığı ile elde ediliyor ve bu sayede kalp sağlığının gözden geçirilmesi, mevcut kalp problemlerine dair bir tanı konması da kolaylaşıyor.

EKG cihazı yardımı ile kalp ve damar hastalıkları, kronik kalp yetmezliği gibi son derece önemli olan sağlık sorunlarının tespit edilmesi mümkün olabiliyor. Aynı zamanda bu cihazlar hastalıkların tedavi edilmesinin ardından kontrol amacıyla da kullanılabiliyor. Tıbbi alanda oldukça önemi bir yere sahip olan cihazların günümüzde daha gelişmiş teknolojilerle üretildiğini belirtebiliriz.

EKG Cihazı Nasıl Kullanılır?

Bu cihazların kullanımının son derece basit olduğunu belirtebiliriz. Aynı zamanda EKG cihazı ile yapılan işlemler hastaya herhangi bir acı ya da ağrı vermiyor. Bu yönüyle de pratik tıbbi cihaz çeşitleri kategorisinde yer aldığını söyleyebiliriz. EKG işlemi için hastanın sırt üstü yatması gerekiyor. Hastanın göğüs bölgesi ile ayak bileklerinin çıplak olmasına ihtiyaç duyuluyor.

Elektrotların yerleştirileceği bölgeye sıvı bir materyal sürülüyor ve sonrasında elektrotlar doğru yere yerleştiriliyor. Ayak bileklerine de mandala benzeyen bir aparat takılıyor. Hemen ardından EKG çekimine başlanabilir. Bu işlemin son derece kısa bir süre içerisinde tamamlandığını belirtebiliriz. EKG sonucu ise cihaz tarafından çıktı alınmasını sağlamak üzere kağıda grafik biçiminde yazılıyor.

Yaklaşık olarak 5 dakika gibi kısa bir sürede EKG çekiminin tamamlanması mümkün olabiliyor. Artık çok daha yüksek performanslı ve çok daha hızlı bir şekilde EKG sonucunun kağıda yazılmasını sağlayan cihaz modelleri de geliştirildi. Aynı zamanda kompakt bir tasarıma sahip olan ve hafifliği sayesinde istenen her yere rahatlıkla taşınabilen EKG cihazları da mevcut. Bu sayede cihazın kullanımı da kolaylaşıyor.

Holter EKG, eforlu EKG gibi pek çok farklı EKG cihaz modelinin geliştirildiğini söyleyebiliriz. Bu cihazlar hastaların kalp sağlığının durumunun çok daha net bir şekilde incelenmesine olanak tanıyor. Bu cihaz çeşitlerini online sipariş sitemiz üzerinden düşük fiyatlar eşliğinde temin edebilirsiniz.